Släpis har exklusiv agentur för Gylle Mec

Släpis har exklusiv agentur för Gylle Mec

BPW Sverige med dotterbolagen Släpis AB och BPW Fordonsmateriel AB är stolta över att kunna presentera en exklusiv agentur för Gylle Mec AB på den svenska marknaden.

Gylle Mec AB är ett svenskt företag med säte i Borlänge som sedan 1946 har utvecklat och tillverkat fordonsbelysning. Företaget är särskilt känt för sina positions- och sidomarkeringsljus med gummifot, och redan 1978 lanserades deras ikoniska lampdesign. År 1999 inleddes tillverkningen av egna lysdioder, och Gylle Mec var bland de första i världen att få vita lysdioder E-märkta – vilket möjliggjorde originalmontering på fordon. Med sin långa marknadsnärvaro kan man med säkerhet påstå att Gylle Mec är Originalet.

Alla Gylles produkter testas noggrant för att möta höga krav på hållbarhet och funktionalitet. Samtliga är E-godkända och anpassade för det tuffa nordiska klimatet.

I sortimentet finns:

  • Positionsljus
  • Sidomarkeringsljus
  • Bakljus
  • Tillbehör för vanligt förekommande belysningsmonteringar

För Släpis så utgör premium och högkvalitativa produkter kärnan i vår verksamhet. Att vi nu har möjligheten att distribuera hela produktportföljen från ”Gylle” passar perfekt in i vårt helheterbjudande för den svenska eftermarknaden och vi ser fram emot att jobba närmare våra kunder med dessa premiumprodukter.

För att få tag i ”Gylles” kompletta sortiment så hör du av dig till din närmsta Släpisdepå eller handlar produkterna direkt i vår Webshop.

Ett urval av Gylle Mecs produkter

Relaterade Nyheter